Menu

ISOVER LAM. Nová generace minerálních izolantů pro ploché střechy

Zateplení ploché střechy patří mezi základní součásti tepelněizolační obálky celé stavby. Mezi izolanty se největší oblibě těší tradiční izolanty z pěnového polystyrenu a minerální vaty. Je nepochybně výjimečné přijít na trh u tradičních izolačních materiálů s výrazně novým, inovativním řešením. Nové minerální střešní lamely Isover LAM k takovým řešením určitě patří.

Když to funguje na fasádě, proč ne na střeše?

Pro zateplení fasád se minerální izolanty používají desítky let. Nejprve se začaly používat desky s podélnou orientací vláken, následně pak tzv. lamely s kolmou orientací vláken. Fasádní lamely se vyznačují především výborným poměrem pevnosti v tlaku a vlastní hmotnosti. Tato vlastnost dokonce není u fasádních aplikací dominantní, a proto se vývojoví pracovníci společnosti Isover začali zabývat myšlenkou využití LAMEL pro další tlakově zatěžované konstrukce. Mezi prvními na řadě jsou ploché střechy, bylo „jen“ třeba se naučit lamely vyrábět ve velkém formátu přiměřeném pro vlastní střešní konstrukci. Zároveň je možno lamely vyrábět ve velkých tloušťkách až 300 mm, což u desek s podélným vláknem technologicky není vůbec možné. Nová unikátní velkorozměrová střešní lamela dostala název Isover LAM.

 Isover LAM se používají nejčastěji pro kotvené pláště na trapézovém plechu.   
   

Hlavní výhody střešních lamel Isover LAM:

 • výrazné snížení hmotnosti při zachování potřebné pevnosti v tlaku:
  • menší zatížení konstrukce střechy,
  • lepší manipulace a transport,
  • manipulace jedním člověkem (vyšší bezpečnost, zrychlení pokládky),
  • výška lamely až 300 mm (lehký dvouvrstvý systém i pro výkonné izolace),
  • velký formát 2000 x 360 mm,
  • výhodný poměr cena/výkon.

 

Střešní lamely Isover LAM se vyznačují minimální hmotností při dodržení pevnostních parametrů.

   

Nízkou hmotnost Isover LAM ocení pracovníci také při transportu.

   

Isover LAM pro lehké požárně odolné střešní pláště

Střešní lamely Isover LAM se vyrábějí ve dvou pevnostních třídách:

 • Isover LAM 30 s pevností v tlaku 30 kPa,
 • Isover LAM 50 s pevností v tlaku 50 kPa.

 

Jsou určeny jako spodní vrstva dvouvrstvé tepelné izolace plochých střech, nejčastěji pro lehké střešní pláště na trapézovém plechu. Jako vrchní vrstva se používají standardní desky Isover S (Isover S-i) s pevností v tlaku 70 kPa (60 kPa). 

Střešní lamely Isover LAM byly úspěšně testovány v PAVUS a jsou zařazeny a klasifikovány pro lehké požárně odolné střešní pláště na trapézovém plechu s požární odolností REI 15 – REI 60 DP1.

 

Další informace naleznete na www.isover.cz

Autor: Ing. Pavel Rydlo